Bilgi Güvenliği ve BT Yönetişim Hizmetleri

Yetkilendirilmiş Yükümlülük Nedir

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kolay ve güvenli ihracatı teşvik amacıyla 10 Ocak 2013 tarihinde 28524 sayılı Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’ni  Resmi Gazete’de yayımlayarak ihracatçı firmaların gümrük işlerinde zaman kazanmasını ve lojistik maliyetlerini düşürmesini hedeflemektedir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü uygulaması ile dış ticaretin en önemli basamağı olan ihracat olgusu teşvik edilmektedir. Yetkilendirilmiş Yükümlü belgesine sahip olan kuruluşlar, 'İhracatta Yerinde Gümrükleme' ve 'İzinli Gönderici' gibi uygulamalarla beraber gümrük işlemlerinde kaybedilen zamanın ve artan maliyetlerin önüne geçme fırsatını elde edebileceklerdir. Uluslararası pazarda rekabet koşullarının giderek artığı günümüzde, bu uygulama ile ülke ihracatının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

İhracatta Yerinde Gümrükleme” ve “İzinli Gönderici” ayrıcalıklarını elde etmek isteyen kuruluşların yerine getirmekle yükümlü oldukları birtakım koşullar bulunmaktadır. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Yetkilendirilmiş Yükümlülük Statüsü’ nü elde etmek isteyen kuruluşlardan, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip olmalarını istemektedir.

Kuruluşumuz, alanında uzmanlık gerektiren ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sertifikası danışmanlığında yeterli yetkinlikteki danışman kadrosu ve engin bir bilgi birikimine sahiptir. Hali hazırda sektöründe lokomotif pozisyonda bulunan kuruluşlara bir çok bilgi güvenliği alanında danışmanlık hizmeti vermektedir.